Okul Kursu Dershanelerin Yerini Tutar mı ?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Yetiştirme ve Sınavlara Hazırlama Kursu Yönergesini Yayınladı. Böylece dershaneler kapanacak ve öğrencilerimiz kurslara okullarda ücretsiz bir şekilde devam edecekler. Okul kurslarını ele almadan önce Türkiye’deki dershanelerin kuruluş tarihine bir bakalım.

Türkiye’de bugünkü anlamda ilk dershaneler 1965 yılında faaliyete başladı ve son 20-25 yıldır dershaneler altın çağını yaşıyorlar. Özellikle 8. ve 12. sınıflarda öğrencilerin dershanelere gitme oranı epey yüksek.

2015 yılında dershanelerin kapanmasıyla birlikte öğrenciler için (özellikle 8. ve 12. sınıf öğrencileri) üç seçenek oluşacak gibi duruyor.

1) Öğrencinin özel okula gitmesi (özel okulların öğrencileri sınava hazırlaması)

2) Özel ders (öğrenci evinde bire bir eğitim ile hazırlanacak)

3) Devlet okulu + Yetiştirme Kursu

Yukarıdaki seçeneklerden 3. sü öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmaktadır. Okul kurslarının dershanelerin yerini tutup tutmayacağı yeterli donanımı ve alt yapıyı sunup sunmayacağı akıllarda soru işareti bırakıyor.

Amacımız burada bir forum oluşturmak ve sizin görüşlerinize yer vermek. Sayfanın aşağısındaki yorum bölümünden görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Kafanıza takılan soruları sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Matematik Öğretmeni Tayfun DEMİR

5 yorum

 1. Okullar yeterli olsa zaten dershaneler olmazdı. Şimdi okullar bu yükün altından nasıl kalkacak ? Parası olan için zaten sorun yok !!!

 2. Milli Eğitim bakanlığı yetiştirme kurslarında öğrenciler öğretmen seçebilecek böylece hazırlığını iyi yapan öğretmenlerden kurs alabilecekler. Eğer okullar da iyi bir alt yapı sunarsa okul kursları başarılı olabilir. Son yıllarda dershane öğretmenleri de KPSS sınavlarına yoğun bir şekilde hazırlandılar. Ve milli eğitime geçtiler. Böylece dershane tecrübesi olan öğretmenlerde okul kurslarında boy gösterecekler ve tecrübelerini aktarabilirler. Zaten milli eğitim kendi bünyesinde şu anda çok kaliteli öğretmenler barındırmaktadır kurslarda bu öğretmenlere daha fazla talep olmasını bekliyorum.
  Okulların yetersizliği dershaneleri doğurup doğurmadığı tartışılır özellikle büyük şehirlerde çok kaliteli okullar var. Ancak tüm Türkiye göz önüne alındığında malesef fırsat eşitsizliği var.
  Özellikle dershanelerin kapanması sürecinde 8. ve 12. sınıf öğrencilerin mağdur olmaması gerekiyor. (Şu anki 7. ve 11. sınıflar)

 3. Merhabalar.Sizlere böyle bir site hazırladığınız için teşekkür ederim….
  Ben İstanbul Bahçelievlerde ki yetiştirme kursları için birkaç şey söylemek istiyorum. Kurslar için Adnan Menderes Anadolu lisesi merkez seçilmiş 9 lisenin öğrencileri buraya yönlendiriliyor. Öğrencilerden talep olmasına rağmen matematik ve fizik dersleri açılmıyor. sebebi Milli eğitimdeki hiçbir matematik ve fizik öğretmeni bu kurslar için başvuruda bulunmamış. Bu kadar çok lisenin matematik ve fizik dersi olmadan nasıl öğrencileri yetiştireceğini merak ediyorum. Bence bu iş başarısız olacaktır.
  yada bahçelievlerdeki 9 lisenin öğrencileri mağdur olacaktır. Tahminimce diğer bölgelerde de durum bu şekilde.

 4. Bahçelievler Adnan Menderes Anadolu Lisesindeki kurslar iptal olmuş. Şimdi her okul kendi bünyesinde kurs açmasına karar verilmiş. Ancak gönüllü öğretmen şimdilik yok. Öğretmenleri ikna etmek için ücretlerin düzenlenmesi gerekecek.

 5. Özel okul (her özel okul değil tabi ki) ve özel dersin katkısı tabi ki fazla olacaktır. En önemli olumsuz yanı maliyeti. Büyük bir veli kitlesinin bunun altından kalkması mümkün değil. Ülke geneli düşünülürse devlet okulu + yetiştirme kurslarında başarı tabi ki de gelebilir. Ancak devlet mantığı ile değil özel zihniyet mantığının ön planda olması lazım. MEB nedense devlet okullarında bazı özel okulların ve dershanelerin yıllardır kullandığı seviye sınıfları uygulamasını yapmıyor. Oysa ki her seviye gurubu öğrencisine göre sınıflarda eğitim verilse başarının artacağı mevcut örneklerle sabit. Seviye sınıfları yapılarak öğrenciler arasında ayrım yapılmıyor ikilik ortaya çıkarılmıyor. Seviye durumlarına göre öğrenciler eğitime alınarak motive ediliyor. Bir alt guruptaki öğrencide daha çok çalışarak bir üst seviyeye geçmesi teşvik ediliyor. Tabi burada velilerinde bilgilendirilmesi bilinçlendirilmesi gerekiyor. Benim çocuğum neden alt seviyede diye komplekse gireceğine eksiğini nasıl giderebilirim şeklinde motive edilmelidir. Gelecek sene zaten hem özel okullar, hem dershane temel liseleri, hem de devlet okulları önemli bir sınavdan geçecek. Her okul kendi bilgi beceri ve tecrübesini ortaya koyacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>